Relacja z wyjazdu studentów z KN Skalnik, listopad 2009

Kopalnia Dolomitu Lafarge w Radkowicach – Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach Opatowskich

W dniu 24 listopada 2009 roku odbył się wyjazd Koła Naukowego „Skalnik” do Kopalni Dolomitu firmy Lafarge w Radkowicach, zorganizowanego przez Mgr inż. Łukasza Machniaka. Oprócz członków Koła w wyjeździe wzięli udział studenci IV roku RIwKŚ oraz TOEZ. Na miejscu przywitał nas Zastępca Kierownika Kopalni, mgr inż. Paweł Podsiadło, który potem oprowadził grupę po odkrywce i zakładzie przeróbczym. Ze względów bezpieczeństwa każdy uczestnik na terenie kopalni musiał mieć kask, okulary ochronne i kamizelkę odblaskową. Na miejscu zobaczyliśmy procesy technologiczne towarzyszące wydobyciu, za wyjątkiem robót strzałowych, które nie były tego dnia przeprowadzane. Mieliśmy okazję obserwować procesy przeróbki z udziałem kruszarek udarowych i szczękowych, przesiewaczy oraz składowanie materiału z podziałem na frakcje i sprzedaż. Zobaczyliśmy rząpie zbierające wody odciekowe z odkrywki. Z powodu usytuowania wyrobiska znacznie poniżej naturalnego poziomu zwierciadła wody podziemnej, w rząpiu zbiera się znaczna ilość wody. Po wizycie w Kopalni współczesnej, pojechaliśmy do prehistorycznej. Kopalnia Krzemionki wydobywała krzemień pasiasty z płytkich zagłębień i chodników do głębokości 9 metrów pod powierzchnią. Na miejscu dawnych niskich wyrobisk podziemnych zbudowano dostosowaną do wzrostu dorosłego człowieka, najdłuższą w Europie trasę wycieczkową tego typu – ponad 400 m. Poza trasą podziemną już na powierzchni mogliśmy obejrzeć zrekonstruowaną wioskę neolityczną i wyposażenie chat. Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy z 1994 r. „Krzemionki – kopalnie neolityczne” zostały uznane za „Pomnik Historii”, a w 1995 r. Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa uznano Krzemionki za rezerwat przyrodniczy. Pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do Krakowa.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w galerii.

Zbigniew Piernik