Wizyta młodzieży z Gorlic na AGH

W dniu 21. listopada br. mieliśmy okazję gościć w progach uczelni młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach.  Uczniowie zainteresowali się naszą uczelnią wiosną tego roku, gdzie dwie absolwentki i członkinie koła – Aleksandra Pietraszek i Aleksandra Morawska – wygłaszały referat  na konferencji pt. „Ignacy Łukasiewicz – niezwykłe życie zwykłego aptekarza”. Po przyjeździe gości ok. godziny 9:00 mieliśmy chwilę czasu na pokazanie wszystkim zainteresowanym głównego holu uczelni – budynku A0 oraz wszyscy dostali chwilę wolnego czasu na swobodne przejrzenie wystawionych tam eksponatów (jak zwykle, najwięcej zainteresowania wzbudził dinozaur 😉 ). O godzinie 9:30 przeszliśmy całą grupą do Muzeum Historii AGH mieszczącego się w budynku C3, gdzie wszyscy mieli okazję zobaczyć zbiory związane z historią m. in. górnictwa, hutnictwa, jak i innych różnych rzemiosł. Ponadto obejrzeliśmy pamiątki dotyczące historii Uczelni, jak również stare modele urządzeń górniczych i hutniczych, wykonanych w warsztatach uczelni. Około godziny 10:30 wszyscy mieliśmy okazję wysłuchać prof. Z. Kasztelewicza, Kierownika Katedry Górnictwa Odkrywkowego, opowiadającego o uczelni i górnictwie. Profesor wywarł na młodzieży niesamowite wrażenie. Nie mniejsze wywarła późniejsza prezentacja wygłoszona przez Aleksandrę Pietraszek, z której mogliśmy dowiedzieć się co nieco o ziemi gorlickiej oraz o pomyśle koleżanek na stworzenie szlaku turystycznego w tamtejszych rejonach. Po godzinie 11:00 wszyscy przeszliśmy do Muzeum Kopalni (potocznie zwanego kopalnią doświadczalną), gdzie wraz z sympatyczną panią przewodnik pokazaliśmy zainteresowanym podstawowe maszyny górnicze oraz chociaż trochę przybliżyliśmy warunki panujące głęboko pod ziemią i specyfikację tego zawodu. Po Kopalni Doświadczalnej nadszedł czas wyjazdu naszych gości, ponieważ spieszyli się oni do Muzeum w Bronowicach. Wszyscy rozstawaliśmy się  dobrych humorach, zadowoleni i mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie promujące naszą uczelnię wśród młodzieży licealnej.
Zdjęcia ze spotkania w zakładce Galeria.