Relacja z wyjazdu studentów z KN Skalnik, czerwiec 2010

Dolny Śląsk – Zagłębie Łużyckie

W dniach 8 – 9.06.2010 grupa studentów z Koła Naukowego SKALNIK wraz z opiekunem dr inż. Anną Ostręgą, uczestniczyła w wyjeździe terenowym na Dolny Śląsk i do Zagłębia Łużyckiego (Niemcy). W programie było zwiedzanie Kopalni Melafiru w Grzędach, gdzie mogliśmy się zapoznać z procesem wydobywczym i przeróbczym. Zwiedziliśmy również obóz pracy Gross Rosen utworzony w czasie II WŚ przy kopalni granitu oraz podziemne fabryki Hitlera (obecnie Muzeum Sztolni Walimskich w Walimiu) wykonane metodami górniczymi. W kolejnym dniu wyjazdu zapoznawaliśmy się z projektami rekultywacji i zagospodarowania realizowanymi przez niemiecką firmę LMBV. Wraz z Panem Janem Masnicą – Pracownikiem firmy LMBV oglądaliśmy już zalane i zagospodarowane odkrywki po eksploatacji węgla brunatnego jak i te w trakcie zalewania, m. in: Senftenberger See z zapleczem hotelowym nad brzegiem jeziora, Geierswalder See z domkami na wodzie; Barwalder See – z plażą, przystanią żeglarską oraz amfiteatrem w „Uchu Europy” utworzonym z mas nadkładowych; Bergheider See z największym na świecie mostem przerzutowym udostępnionym dla zwiedzania, a także tor wyścigowy EuroSpeedway Lausitz zbudowany na terenie pokopalnianym i Park Znalezisk Lausitzer Findlingspark Nochten utworzony z mas nadkładowych kopalni węgla brunatnego.

Wyjazd terenowy był możliwy dzięki firmie MINERAL – Kopalnie Melafiru w Czarnym Borze Sp. z o.o. – Kopalnia w Grzędach, za co serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w galerii.