Zajęcia terenowe – Radkowice i Cementowania Małogoszcz


[slideshow id=42]

 

W dniach 20-21 kwietnia 2017 roku członkowie Koła Naukowego Skalnik wzięli udział w wyjeździe terenowym do Zakładów Górniczych „Radkowice” oraz „Małogoszcz” znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Wyjazd był zorganizowany w ramach Grantu Rektorskiego i miał na celu uzupełnienie wiedzy teoretycznej zdobytej w murach Uczelni o wiedzę praktyczną z zakresu technologii eksploatacji odkrywkowej.

Jako pierwszy odwiedziliśmy ZG Radkowice należący do grupy LafargeHolcim. W kopalni tej produkowane są głównie kruszywa łamane, znajdują szerokie zastosowanie w drogownictwie, budownictwie, a także produkcji różnego rodzaju betonów i prefabrykatów. W budynku biurowym zostaliśmy zapoznani z historią Zakładu Górniczego oraz skomplikowaną geologia złoża. Po odbytym szkoleniu BHP udaliśmy się na wyrobisko. W pierwszej kolejności, na wyrobisku zobaczyliśmy załadunek wozidła sztywnoramowego przez ponad 50 tonową ładowarkę kołową CAT 988K. Na niższym poziomie roboczym obserwowaliśmy pracę koparki podsiębiernej CAT 385, która realizowała załadunek urobku do mobilnej kruszarki wstępnej Lokotrack LT140E. Transport urobku z wyrobiska do zakładu przeróbczego realizowany jest poprzez ciąg przenośników taśmowych.

Następnie udaliśmy się do ZG Małogoszcz, który prowadzi eksploatację na potrzeby Cementowni Małogoszcz, przy której się znajduje. Z punktu widokowego obserwowaliśmy prowadzone roboty strzałowe, realizowane przez spółkę SSE Polska. W wyrobisku zobaczyliśmy pracę ładowarki, która ładowała urobek na wozidła technologiczne, a także zostaliśmy zapoznani z systemem odwadniania stosowanym na kopalni.

 

Zapraszamy do oglądnięcia filmu z wyżej wspomnianych robót strzałowych na naszym profilu YT oraz do oglądnięcia galerii zdjęć:

 

 

[nggallery id=42]