Sprawozdanie z konferencji , konferencja popularno – naukowa pt. „Ignacy Łukasiewicz – niezwykłe życie zwykłego aptekarza”, grudzień 2011


8 marca, w 190-tą rocznicę urodzin wielkiego twórcy Ignacego Łukasiewicza odbyła się w Gorlicach – „mieście naftą pachnącym” konferencja popularno – naukowa pt. „Ignacy Łukasiewicz – niezwykłe życie zwykłego aptekarza”. Konferencja ta była jednym z elementów wchodzących w skład obchodów Roku Łukasiewicza, którym to ogłoszono w Gorlicach rok 2012. 
Podczas konferencji zaprezentowano kilka referatów dotyczących życia i działalności legendarnego twórcy lampy naftowej. Sesja referatów rozpoczęła się od wystąpienia uczniów z zespołu szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, którzy przedstawili najważniejsze fakty i daty z życia wynalazcy. Kolejne 2 wystąpienia dotyczyły również samego życia i działalności Łukasiewicza, ale każde z nich ukazywało jakieś kolejne, nowe i jeszcze bardziej interesujące fakty. Po długiej prelekcji przedstawicielki Muzeum Naftowego w Bóbrce, którego patronem jest właśnie bohater tegoż spotkania, zaprezentowano również film podsumowujący życie i działalność Ignacego Łukasiewicza. Projekcja tego filmu była zwieńczeniem pierwszej części konferencji, a zarazem bogatym podsumowaniem zgromadzonych informacji. 
Druga część spotkania dotyczyła zagadnień powiązanych bezpośrednio z osobą bohatera, ale również przedstawiała dziedzictwo jakie po sobie pozostawił dla przyszłych pokoleń. 
To właśnie część dotycząca zagadnień dziedzictwa naftowego została opracowana i przedstawiona zgromadzonym gościom przez dwie studentki naszego wydziału, a zarazem członkinie koła naukowego Skalnik – Aleksandrę Morawską i Aleksandrę Pietraszek. Dziewczyny szeroko omówiły wszystkie kwestie związane z dziedzictwem naftowym na ziemi gorlickiej, z którym zapoznały się dogłębnie podczas wakacyjnego stażu naukowego realizowanego właśnie w Gorlicach. 
Prezentacja przedstawiała zagadnienia dotyczące historii naftowej regionu oraz licznych pozostałości po całym przemyśle, opierającym się na ropie naftowej.  Wszystkie miejsca ważne z punktu widzenia zachowania dziedzictwa zostały zebrane w projekcie wspólnego szlaku naftowego, którego to projektu autorkami są właśnie owe studentki. Referat skupiał się bardzo mocno na podkreślaniu walorów okolicy i tego jak istotne jest podejmowanie wszelkich starań dla zachowania dziedzictwa przemysłowego, a zarazem historycznego. Zwieńczeniem prezentacji było przedstawienie dobrych przykładów ze świata, które ukazały słuchaczom w jaki sposób można wykorzystać potencjał dowolnego regionu przemysłowego i jego historię. 
Wszystkie referaty spotkały się z dużym zainteresowanie publiczności, która po zakończonym spotkaniu nagrodziła wszystkich brawami i licznymi gratulacjami oraz pochwałami. 
Wzmianki o całej konferencji pojawiały się w regionalnej telewizji oraz na stronach internetowych, a przedstawione referaty ukażą się drukiem w Kwartalniku Gorlickim, wydawanym przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej.
Zdjęcia ze spotkania dostępne w galerii.
Aleksandra Pietraszek