Mali Goście na naszej Uczelni, maj 2011

W pewien piękny i słoneczny piątek, 6maja 2011r. na terenie AGH pojawili się nasi mali przyjaciele z Ośrodka Opiekuńczo – Wychowawczego „Dzieło Pomocy Dzieciom” w Krakowie, którzy ochoczo przyjęli zaproszenie naszego koła naukowego „Skalnik” na krótką wyprawę po najciekawszych zakątkach uczelni. Punktualnie o godzinie 10, grupa około 25ciu osób wraz z opiekunami przyszła na „Spotkanie z górnictwem” i już na samym początku można było zauważyć na twarzach dzieci zainteresowanie i zdziwienie, że na co dzień uczymy się w „tak dużej szkole”. Pierwszym punktem spotkania była krótka prezentacja przedstawiciela Koła Naukowego, dotycząca roli górnictwa w codziennym życiu. Podczas prezentacji, wręczyliśmy naszym gościom drobne upominki – kubki, smycze oraz długopisy z logo AGH. Po zapoznaniu się z prezentacją, udaliśmy się do budynku A0 w którym mieści się w Muzeum Geologiczne. Po wcześniejszym spotkaniu z wielkim dinozaurem, stojącym na uczelnianym holu dzieci wraz z opiekunami i przedstawicielami koła obejrzeli całą wystawę muzeum i cierpliwie wysłuchali wszystkiego co miał do opowiedzenia przewodnik. Kolejnym punktem programu była wizyta w laboratorium górniczych kompleksów zmechanizowanych, która mieści się pod budynkiem B2. Wszystkie dzieci otrzymały kaski i jak prawdziwi górnicy zeszły pod ziemię żeby zobaczyć jak może wyglądać prawdziwa kopalnia. Po zwiedzaniu kopalni, wszyscy razem udaliśmy się na krótki odpoczynek przed obejrzeniem pokazu wyładowań atmosferycznych na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. „Pioruny” to było to na co dzieci czekały od samego początku. Pokaz trwający około 30 minut wywołał duże zainteresowanie i umożliwił najmłodszym poznanie specyfiki wyładowań atmosferycznych. Na zakończenie wycieczki, udaliśmy się do bardzo popularnej wśród studentów oraz osób odwiedzających teren uczelni Lokomotywy AGH. Po obejrzeniu ogromnej maszyny z każdej strony i wykonaniu kolejnej serii pamiątkowych fotografii nastąpił czas pożegnania.

Mamy nadzieję, że udało nam się sprawić dzieciakom przyjemność tym kilku godzinnym spotkaniem, a czas spędzony na naszej uczelni zapadnie w ich pamięci na dłuższy czas.

Zdjęcia ze spotkania dostępne w galerii oraz poniżej.

Aleksandra Pietraszek